CZ SK PL
Skipasy zadarmo
Získajte zadarmo skipasy pri svojej objednávke nad 80,- € Viac
Doručenie zadarmo
Doručenie zadarmo od 600,- € Viac
Darčeky
Máme darček aj pre teba Viac

Kategorie lyží

BEŽKY

lyze-test-1Potrebujete ostať v kondícii celú zimu? Vydajte sa na výlet na bežkách. Aby sa bežkovanie pre Vás nestalo utrpením, ale radosťou, je potrebné zvoliť si ten správny typ a dĺžku bežiek. I tento šport zasiahol trend skracovania. Stali sa tak ľahko ovládateľné, čo začiatočníci určite ocenia. Bežiek ale na trhu tiež nie je málo (ATOMIC, FISCHER, MADHAUS, SPORTEN, SALAMOB, PELTONEN, ROSSIGNOL …) Nezáleží toľko na značke bežiek, ale na výbere správneho typu. Najdôležitejším kritériom všetkých kategórií je hmotnosť bežkára.

Rozdelenie bežiek:

  1. bežky do stopy - sú po celej dĺžke rovnako široké
  2. bežky turistické - sú vykrojené (ako zjazdovky) síce len s nepatrným rádiusom, ktorý ale umožňuje lepšie ovládanie.
  3. špeciálne bežky do stopy a na upravený terén - tie sa ďalej členia na:
    1. klasiku (classic)
    2. korčuľovanie (skating)
    3. kombi (univerzálne)

 

Špeciálnym typom sú backcountry konštruované na pohyb mimo upravené stopy. Tieto bežky sú dlhšie a širšie.

Tak ako pri výbere lyží aj v tomto prípade si musí bežkár uvedomiť do akej kategórie patrí:

  1. začiatočník, nenáročný turista - turistické lyže, vhodný je i protisklz (jedná sa o vyfrézované šupiny uprostred lyže na skĺznici
  2. rekreačný bežkár - pokiaľ ovládate i klasiku a korčuľovanie, sú vhodné tzv. kombi bežky. Na menej upravený terén odporúčame klasické turistické bežky.
  3. bežkár uprednostňujúci pohyb mimo trať - odporúčame zvoliť typ backcountry. Najväčší výber týchto typov majú firmy Sporten, Atomic. Zaujímavosťou bežiek tejto kategórie sú kovové hrany.
  4. Športoví lyžiari - tu sa rozlišuje podľa techniky, ktorú používajú častejšie (klasika alebo korčuľovanie), alebo vyššie modely kombi bežiek. Veľký dôraz je kladený na nízku váhu lyže.

naša ponuka: Bežky »

 

1. Topánky

Pokiaľ nie ste odborník, určite neurobíte chybu, keď si k danému modelu lyží vyberiete z rovnakého radu aj topánky. Prečo? Väčšina topánok funkčne (samozrejme i designovo) zodpovedá danému modelu lyží. Je jasné že turista-výletník sa bude pohodlnejšie cítiť vo vyteplenej mäkkej topánke, než v tvrdej neohybnej pretekárskej. Na backcountry si určite vyberte masívne vyššie topánky, ktoré oceníte pri dlhom pochode hlbokým snehom.

2. Viazanie

Do nákupu viazania by ste sa nemali hrnúť, pokiaľ ešte nemáte vybrané topánky. Potom si môžete vybrať z dvoch najpoužívanejších systémov viazania na trhu: 1) NNN - vyznačujú sa 2 vodiacimi drážkami, 2) SNS - 1 vodiaca drážka

Funkcia i spoľahlivosť obidvoch je totožná. Viazanie môžeme ďalej rozdeliť podľa použitia na pretekárske a turistické. Výhodou turistického je, že sa k nemu nemusíte zohýnať - dá sa vypnúť palicou, čo zrejme každý rád ocení po náročnej túre, ponáhľajúc sa do hostinca. Pretekárske viazanie je o pár gramov ľahšie, ale spravidla sa k nemu musíte pri vypínaní zohnúť.

3. Palice

Dĺžka palíc by mala siahať približne do výšky ramien. Pretekári a skúsení bežkári používajú palice dlhšie. Vyžaduje si to však dokonalejšie zvládnutie techniky.

naša ponuka: Bežecké palice »

« späť

PALICE

lyze-poradenstvi-09Že neviete aké potrebujete? Poradíme Vám vzorec, podľa ktorého tú správnu dĺžku vždy odhalíte Výška postavy x 0.7 = správna dĺžka palíc. Vyrábajú sa snáď vo všetkých farbách, vždy po 5 cm (115, 120 cm …). Možno ste sa stretli s palicami, ktoré kopírujú tvar tela, jedná sa o palice určené pretekárom. Pre bežného lyžiara sú tieto úpravy zbytočné. Za zmienku stojí systém TRIGER od firmy LEKI, jedná sa o palice z bezpečnostným systémom, ktorý pri páde oddelí pútko natiahnuté na ruky, od palice. Ďalšou zaujímavosťou sú teleskopické palice, používané hlavne skialpinistami.

« späť

LYŽIARSKE TOPÁNKY

lyze-poradenstvi-05Čo sa týka topánok, je dôležité si uvedomiť, že lyžovanie pre Vás nebude potešením na žiadnych lyžiach, pokiaľ Vás budú celý deň tlačiť topánky.

Je skutočne z čoho si vybrať, na trhu je približne 15 renomovaných firiem, z ktorých každá má široký sortiment s množstvom "vychytávok" (napr. tvarovateľné vnútorné topánky, nastavenie bočného a predozadného náklonu komína, vyhrievanie či prepínanie na chôdzu) pričom jeden z najdôležitejších ukazovateľov je tvrdosť skeletu a s nim súvisiaci pohyb - flexia . V súčasnosti výrobcovia upúšťajú od topánok so zadným nástupom s jednou či dvomi prackami, kvôli nie celkom optimálnej funkčnosti tohoto systému.

Na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere:

V prvom rade by ste si mali uvedomiť, do ktorej kategórie lyžiara sa zaradzujete.

Lyžiarske topánky označované ako SOFT modely, sú určené pre rekreačných lyžiarov, ktorí očakávajú od topánky pohodlie po dobu celého dňa. Majú mäkší skelet, preto pri náklone nevyžadujú také veľké vynaloženie tlaku. Výnimkou by mali byť lyžiari s väčšou hmotnosťou, ktorým sa tento typ môže dostať až do prehnaného predklonu a tým pádom nesprávnemu rozloženiu tlaku na lyže.

Univerzálna topánka je tvrdšia, vhodná pre lyžiarov, ktorí dokážu na svahu poriadne zabrať. Race modely patria vždy k najtvrdším modelom u každej značky. Výhodou je, že čím tvrdší skelet , tým lepší prenos tlaku na lyže. Nevýhodou je veľmi tenká výstelka a malé pohodlie. V súčasnosti sú snáď všetky modely topánok vybavené vnútornou topánočkou, ktorá sa vytvaruje podľa nohy, preto neodporúčame tieto topánky požičiavať. Výnimku tvoria takzvané rentalové topánky, určené pre požičovne, na ktorých je použitý špeciálny materiál. Ďalšia rada patrí lyžiarkam. Odporúčame im vyberať iba z dámskych modelov. Dôvod je jednoduchý. Ženy majú inú stavbu nohy (iná stavba lýtka, užšie chodidlá …) a samozrejme podľa týchto kritérií sú lyžiarske topánky pre dámy navrhované. Pre zákazníkov, ktorí majú s nákupom všetkých problémy (vysoký priehlavok, široké chodilo či plochá noha) odporúčame vyberať z modelov, ktoré sa dajú tzv. vypeniť až po obutí priamo v obchode.

Deti to nemajú ľahké!

Noha im totiž stále rastie, preto väčšina rodičov volí variant, aby lyžiarske topánky vydržali aspoň dve sezóny. Je to pochopiteľné, avšak nie vždy najrozumnejšie. Možno stojí za zmienku fakt, že približne do siedmeho roku detí, lyžujú automaticky v záklone. Je to fyziologicky dané, preto či už im kúpite topánky s akýmkoľvek indexom ohybnosti (flexia), vždy ich to bude prirodzene tlačiť dozadu. Najväčší dôraz by ste mali u nich dať na pohodlie. Pri skúšaní u tých najmenších lyžiarov by mala byť medzi zadnou časťou topánky a pätou nohy dieťaťa medzera cca. na 2 prsty. Dôvod je jednoduchý, v tesných topánkach môže dieťaťu premŕzať noha, a tým mu znepríjemniť pobyt na horách.

Na záver pár rád pri nákupe lyžiarskych topánok:

  • vyskúšajte si maximálny počet topánok
  • vždy v nich ostaňte pár minút a prejdite sa v obidvoch topánkach
  • neriaďte sa striktne veľkosťami, každá firma má totiž vlastné číslovanie
  • nekupujte si príliš veľké topánky
  • AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ VEĽKOSŤ ZJAZDOVÝCH TOPÁNOK?
  • pokiaľ sa Vám topánky ťažko obúvajú, nesnažte sa presvedčiť, že sa to potom zlepší. V chlade skelety tuhnú a obúvanie pre Vás bude utrpením.
  • pri nákupe topánok je nutné konzultovať výber s odborníkom
naša ponuka: Topánky »

« späť

VIAZANIA A PODLOŽKY

V súčasnosti sa už máloktoré lyže predávajú bez viazania. Okrem lyží od firiem Stökli, Sporten a Lusti má už každý výrobca lyží "svoju" značku viazania, ktoré predáva v sete (napr. Rossignol - Look, Völkll - Marker, Head - Tyrolia…). K setom patrí i podložka, ktorá umožňuje plynulý ohyb lyže. Možno ste sa stretli s pojmom fusion (Elan) motion (Völkl) flowflex (Fisher), Head, Tyrolia railflex2, ide o integrované systémy, kedy je podložka súčasťou lyže či viazania.

lyze-poradenstvi-04 lyze-poradenstvi-03 lyze-poradenstvi-07

Ďalšou otázkou je vypínacia sila viazania a tú nám udáva jednotka nazývaná DIN (din = 0,11 násobok váhy) Na lepšiu orientáciu uvádzame tabuľku.

DIN do 4 deti
DIN do 7 deti, mládež, eventuálne ľahké lyžiarky
DIN do 9 rekreační lyžiari, ženy, mládež
DIN do 10 univerzálne
DIN do 12 športové, pre väčšinu dobrých lyžiarov, preteky žiactva
DIN do 15 tzv. závodně pro juniory, starších žáků, expertů
DIN nad 15 pretekárske mimo distribúciu, na voľnú jazdu zbytočne až nebezpečne

 

« späť

PRETEKÁRSKE LYŽE, FREESKIING, TELEMARKY, SKIALPY, KRÁTKE LYŽE

K špeciálnym typom lyži patria tie, ktoré sú určené na pretekárske lyžovanie, či odvetvie ako je freesking, telemark, skialpinizmus, alebo na zábavné lyžovanie v snowparkoch.

lyze-poradenstvi-01

1. Špeciálne pretekárske lyže

Sú určené vyslovene pre pretekárov. Keď si myslíte, že v obchode kúpite lyže rovnakej kvality (aj keď sa jedná o najdrahšie typy) na ktorých minule B.Miller vyhral "obrák " tak sa mýlite. Je ale pravda, že lyže na stupňoch víťazov v rukách pretekárov určujú predajnosť. Tie síce majú taký istý design, avšak trochu iné zloženie. Ide o klasickú sendvičovú konštrukciu s veľkou zložkou dreva. Často bývajú prispôsobené individuálnym požiadavkám pretekára. Pre bežného (i dobrého lyžiara) sú však príliš tvrdé a rýchle. Pre toho kto neodolá a chce tieto lyže vyskúšať, nájde ich voľne v predaji pri značkách HEAD (WORLDCUP i.GS a to isté WORLDCUP i.SL) a takisto pri DYNASTARE. Iné značky pretekárskych lyží je možné objednať zhruba osem mesiacov pred zahájením zimnej sezóny na internetovej adrese www.levnelyze.cz .

Obvyklá cena samotné lyže: 15.000,- až 35.000,- Kč
Obvyklá dĺžka lyží:    podľa toho, na akú lyžiarsku disciplínu sú určené
Naša ponuka:    Špeciálne lyže »

2. Freeskiing

Zaradzujeme tu dva pojmy freestyle a freeride. Freestyle predstavuje rôzne skoky, u-rampu, a jazdu na zábradliach (tzv. raily). Naopak jazda vo voľnom teréne sa označuje ako freeride, tento štýl je vhodný pre odvážnych, ktorých nebavia upravené zjazdovky a majú chuť zažiť poriadnu dávku adrenalínu. Typické pre freeride je ťažisko ľahko posunuté dozadu, lyža s pätkou mierne zdvihnutou a alebo je upravená do V-čka (efekt tryskania snehu). Polomer býva spravidla väčší (nad 20 m). Freeride-ovky určite neprehliadnete, pretože sú oveľa širšie než lyže zjazdové. Na extrémnych lyžiach na snehový poprašok, môže šírka lyže pod viazaním presiahnuť i 100mm. Preto výrobcovia nechávajú v lyži úmyselne dutiny aby ju odľahčili. Feeridové lyže v súčasnosti nechýbajú v ponuke žiadnej firmy. Medzi najobľúbenejšie patria v dnešnej dobe firmy Zag, Rossinol a Völkl. Pokiaľ Vás už dlhší čas lákajú snowparky a na rozdiel od jazdy dolu svahom by ste radšej poletovali vzduchom, backflipovali, spinovali, či railovali, potom je freestyle pre Vás to pravé. Pri tejto zábave rozhodne nebudete jazdiť len dopredu, preto potrebujete špeciálne lyže vyznačujúce sa twintipom. Twintip znamená zahnutú špičku na obidvoch koncoch lyže, ktorá umožňuje jazdu zadom (na switch). Vzhľadom na to, že jazda po railoch by skĺzniciam a hranám neprospela, sú tieto lyže v mieste pod viazaním spevnené. Pokiaľ ste sa nakoniec rozhodli schádzať snowparky alebo voľné terény, nezabudnite svoje lyže vybaviť dostatočne silným typom viazania, aby ste nerobili nechcené salta naviac…..

Obvyklá cena setu: 10.000,- až 20.000,- Kč
Odporúčaná dĺžka lyží:    individuálně, dle preferencí lyžaře
Naša ponuka:    Freeride lyže »
Freestyle lyže »

3. Telemarky

Telemarkové lyže získavajú z roka na rok stále viacej obľúbenosti. Keď chcete zažiť na snehu nový pocit, "odopnite si pätu". Nemyslíme tým vypnutie sa z viazania, ale obstarať si výstroj na telemarkové lyžovanie. Aj tu je dôležité vybrať si podľa štýlu Vašej jazdy. Keď ste začiatočník, odporúčali by sme Vám lyže menej vykrojené (s rádiusom od 14m). Naopak pokiaľ máte už skúsenosti, a alebo ste dobrý, rýchlo sa prispôsobujúci lyžiar a carving Vám nie je cudzí, zvoľte rádius pod 14 m a čoskoro zistíte, že telemarkový rezaný oblúk Vás nadchne. Lyže by mali byť o 5-10 cm dlhšie než klasické zjazdovky. K výbave potrebujete hlavne špeciálne (kandahárové) viazanie umožňujúce pohyb päty nahor a topánky s gumovým ohybom priehlavku. Takto vybavení ste konečne pripravení elegantne pokľaknúť do oblúka.

Obvyklá cena setu: 10.000,- až 18.000,- Kč
Obvyklá dĺžka lyží:    individuálně, dle preferencí lyžaře

4. Skialpinistické lyže

Skialpinistické vybavenie by bolo skoro totožné s normálnym, až na pár bezpečnostných pomôcok. Odlišným doplnkom je viazanie, ktoré umožňuje na lyžiach pohyb ako pri chôdzi. K tomu dopomáhajú i stúpacie (v minulosti známe ako tulenie) pásy, ktoré sa upevňujú na skĺznicu a zabraňujú sklzu pri ceste nahor. Jedným zo základných požiadaviek na skialpinistické vybavenie je čo najnižšia hmotnosť. Je na ňu kladený oveľa väčší dôraz, než napríklad na torznú tuhosť lyže. Pri nákupe vybavenia pre skialpinismus je potrebné dať pozor, aby viazanie a topánky boli kompatibilné, existuje totiž podobne ako pri bežeckom viazaní niekoľko rozdielnych systémov, napríklad Silvretta a Dynafit. Je dôležité uvedomiť si, že sa budete pohybovať v neupravených terénoch (offpiste) a preto by lekárnička, lavínový vyhľadávač, lavínová sonda a lopatka, mali patriť k základnému vybaveniu. Pokiaľ budete prechádzať Krkonoše, cepíny a mačky nie sú nutnosťou, keď ale mierite do Álp, pribaľte si k nim pokojne ešte aj lano a karabíny. Bežnou výbavou skialpinistu sú teleskopické palice. Lyže si môžete vybrať u predných značiek (K2, Blizzard, Atomic, Völk, Fischer …) z dvoch kategórií - tour ride a allround s rádiusom pohybujúcim sa od 17 - 22 m.

Obvyklá cena setu: 15.000,- až 27.000,- Kč
Obvyklá dĺžka lyží:    přibližně k výšce postavy

5. Krátke lyže

Alebo tiež tzv. miniski, snowblade. Sú rozhodne skvelým doplnkom pre poriadne vybláznenie sa na svahu. Dĺžky sa pohybujú od 60 cm (miniski) do 1m (snowblade). Výhodou je ľahko nastaviteľné viazanie pre rôzne dĺžky topánok. To znamená, že ich môžete kedykoľvek požičať kamarátom. Spočiatku budete mať problémy s predozadnou rovnováhou, po chvíli sa ale stanú zaujímavou formou lyžovania. V lyžiarskej škole CLASSIC ich využívame pri výučbe carvingu.

Obvyklá cena setu: 3.000,- až 8.000,- Kč
Obvyklá dĺžka lyží:    90 až 100cm

« späť

Tento web používa cookies

Niektoré sú nevyhnutné pre fungovanie webu, iné využívame k štatistickému vyhodnocovaniu, na účely marketingu, prípadne sa jedná o cookies tretích strán. Súhlas s použitím iných cookies ako nevyhnutných pre fungovanie webu je dobrovoľný. Kliknutím na tlačidlo "Súhlasím!" sa aktivujú všetky cookies. Váš výber nepovinných kategórií cookies môžete kedykoľvek zmeniť v Upraviť nastavenie. Ďalšie informácie nájdete v našom Prehlásení o použití cookies.