Každý lyžiar, ktorý jazdí klasickou technikou, rieši neustále dilemu, čo namazať. Častokrát sa potom zo stopy ozývajú nadávky. Namiesto pôžitku z krásnej jazdy prírodou je lyžiar rozčúlený, že mu lyže šmýkajú, a najradšej by ich hodil do lesa. Ako bonus ho potom ešte doma čaká zmývanie vosku, a to je najmä v prípade klistru čerešnička na torte.
Ak často riešite tieto problémy, zauvažujte nad lyžami s mohérom, ktoré majú vo stúpacej zóne špeciálny kožúšok z mohéru (skin), vďaka ktorému sa môžete pohodlne odraziť. Tento druh lyží je drahší ako bežné lyže, ale zase ušetríte za nákup stúpacích voskov.
Mohérový prúžok je umiestnený vo stúpacej zóne lyže. Niektorí výrobcovia predávajú lyže s jedným pruhom mohéru, iní s dvoma oddelenými prúžkami. Záleží na modeli lyží, ale niektoré kožúšky obsahujú 100% mohéru, iné sú zmesou mohéru a ďalších materiálov. Lyže zaisťujú kvalitný odraz aj v zložitých podmienkach pre servis lyží (ľadová stopa, teploty okolo nuly). Vďaka teflónovému povrchu mohéru je minimalizované namàzanie lyže a absorbcia vlhkosti.
Spýtali sme sa lyžiarov, ktorí majú s týmto druhom lyží skúsenosť, na niekoľko otázok.
Alena lyžuje od detstva. V minulosti bola zaradená v juniorskej reprezentácii, v súčasnosti je stále aktívnou lyžiarkou.
Bohumil - pretekár, ktorý sa dal na beh na lyžiach až v dospelosti, ale napriek tomu dosahuje slušné výsledky.
Cyril v dorasteneckých kategóriách ešte pretekal, ale potom niekoľko rokov nemohol lyžiam prísť na chuť. Vrátil sa k nim až v dospelosti.
Alena - Tieto lyže by som odporučila turistom, prípadne pretekárom na ľahší tréning. Na závod úplne vhodné nie sú, pretože dĺžka sklzu je kratšia ako u lyží s voskom.
Bohumil - Rozhodne by som ich odporučil rekreačným bežkárom, ktorí si chcú užiť pohodový výlet alebo prechádzku za akýchkoľvek podmienok. Kožuch naozaj funguje na každom snehu, a to tak, že “máza" je to naozaj tutová. Lyže s kožuchom sú teda absolútne nenáročné na odraz. Samozrejme sa s kožuchom vyrábajú aj športové alebo top modely bežiek, ktoré sú vhodné aj pre výkonnostných lyžiarov, ktorí neprišli do hôr len na výlet. Niekto by tieto lyže odporučil aj pre tréning závodným lyžiarom. S tým by som už ale nesúhlasil. Predsa len kožuch je poznať a lyže potom jednoducho nejdú tak ako klasické namazané lyže. Ja osobne ako pretekársky lyžiar by som si tieto lyže nevzal nikdy, ale podľa môjho názoru sú pre 80-90% návštevníkov slovenských hôr naozaj tou najlepšou voľbou na klasický štýl.
Cyril - Lyže som mal možnosť použiť len jedno dopoludnie, ale určite by som ich odporučil ako pre turistov, tak pre výkonnostných lyžiarov. Na Jizerskej 50 som videl niekoľko ľudí, ktorí pretekali na skin lyžiach.
Alena - Sú vhodné na všetky typy snehu, keďže sa nelepia a odraz je perfektný. Najlepšie sa hodia na sneh pri teplote vzduchu okolo 0 ° C a pri snežení, kedy je ťažké namazať bežné lyže voskom.
Bohumil - lyžoval som s nimi prakticky za každých podmienok a vždy fungovali na výbornú. Samozrejme asi najnáročnejší je odraz na umydlenej a zľadovatenej stope, ale to je rovnaké ako u klasickej mázy, avšak s tým rozdielom, že z kožuchu je odraz aj v umydlenej stope o poznanie jednoduchší.
Cyril - Lyže som mal len raz a boli perfektné. Ale neviem, ako by fungovali na iných snehových podmienkach.
Alena - Áno, rozhodne.
Bohumil - Rozhodne je vhodné mať lyže na svoju váhu. Môj postreh z lyžovania na kožuchu je taký, že výkonnostný lyžiar alebo pretekár, ktorý má dobrý odraz, môže zvoliť tvrdšiu lyžu, než by zodpovedalo údajmi od výrobcu a jeho váhe. Bude mať potom o niečo lepší sklz a odrazí sa rovnako dobre. Ale všeobecne je asi lepšie zaobstarať lyže na svoju hmotnosť, poprípade využiť rôzne testovania lyží pre verejnosť a lyže si vyskúšať (napr. Deň Jizerskej magistrály).
Cyril - Veľmi dôležité! Pokiaľ bude mať niekto lyže mäkšie, tak rovnako ako klasické lyže nejdú z kopca. Je potrebné podľa tabuliek zvoliť presné lyže na váhu lyžiarov, ale to platí aj u bežných klasických lyží.
Alena - Výrazne by som nepovedala, na pekné prejdenie v prírode sú dostačujúce, ale pri pretekoch by bol vidieť veľký rozdiel.
Bohumil - Áno, sú výrazne pomalšie. Ale pre menej zdatných lyžiarov to naozaj môže byť v zjazde výhoda.
Cyril - Pri jednodňovom vyskúšaní som nespoznal rozdiel medzi pretekárskymi lyžami s normálnou mázou a pretekárskou variantou skin lyží. Existujú ale aj lacnejšie verzie skin lyží, a tam by mal byť rozdiel viditeľný.
Alena - Neváhala by som si ich kúpiť. Na tréning a bežné jazdenie sú skin lyže perfektné.
Bohumil - Ak by som systematicky netrénoval a iba si išiel zalyžovať s partiou priateľov alebo sa išiel prevetrať a pokochať sa krajinou, rozhodne by som neváhal ani chvíľu a určite by som zvolil lyže s kožuchom.
Cyril - Určite by som neváhal skin lyže vziať, bol som s nimi veľmi spokojný.
Alena - Najlepšie sa mi jazdilo na lyžiach od Rossignol, keďže boli pekne mäkké, dalo sa z nich správne odraziť. Pocitovo veľmi príjemné lyže.
Bohumil - Atomic, pretože vyrába skin lyže jasne najdlhšie zo všetkých značiek. Navyše po možnosti otestovať mnoho modelov od rozličných značiek musím povedať, že na Atomicu sa mi lyžovalo najlepšie.
Cyril - Mal som možnosť vyskúšať Salomon RC Skin, a pretože som bol spokojný, bral by som asi ich.
S povolením prevzaté z Bezky.net; autorka Adéla Boudíková